top of page

Фісурний карієс: причини, як лікують і відновлюють зуб

Фісурний карієс - це одне з найпоширеніших захворювань ротової порожнини, з яким стикаються мільйони людей по всьому світу. Цей стан може призвести до серйозних проблем із зубами та потребує своєчасного лікування та відновлення. У цій статті ми надамо всебічний огляд фісурного карієсу, розповімо про його причини, ефективні методи лікування та відновлення зубів, а також дамо поради щодо профілактики цього захворювання.


Фісурний карієс: що це?


Фісурний карієс - це процес руйнування твердих тканин зуба, в основному що стосується жувальної поверхні зубів. Цей вид карієсу виникає внаслідок активної роботи бактерій у ротовій порожнині. Вони розкладають залишки їжі, утворюючи кислоти, які атакують емаль зуба, роблячи її вразливішою перед руйнуванням.
Причини фісурного карієсу


Є кілька основних причин виникнення фісурного карієсу:


1. Недостатня гігієна рота

Порушення правильної гігієни рота, включаючи неправильне чищення зубів та незавершене видалення залишків їжі, створює сприятливе середовище для розмноження бактерій. Це може призвести до утворення нальоту і, зрештою,

розвитку карієсу.


2. Харчування

Вживання їжі з високим вмістом цукрів та крохмалю сприяє розмноженню карієсогенних бактерій. Кислоти, що вони виробляють, можуть зруйнувати емаль зуба, викликаючи карієс.


3. Генетика

Деякі люди можуть бути схильними до розвитку карієсу через спадкові фактори, такі як структура і щільність зубів, а також схильність до утворення нальоту.


4. Відсутність фториду

Фторид – важливий мінерал, який сприяє зміцненню емалі зубів та захисту від карієсу. Відсутність фториду може збільшити ризик розвитку карієсу.


5. Сухість у роті

Зниження утворення слини, що може відбуватися через медикаментозне лікування, деякі захворювання або просто через вікові зміни, сприяє розмноженню бактерій і посилює ризик фісурного карієсу.


Як лікують фісурний карієс?


Лікування фіссурного карієсу залежить від рівня ураження зуба. При ранній стадії карієсу можливо достатньо проведення професійної гігієни порожнини рота та аплікації фториду для зміцнення емалі. Однак у більш серйозних випадках може знадобитися таке:


Пломбування

Пломбування застосовується у випадках, коли карієс призвів до утворення порожнини чи пустоти у зубі. Лікар видаляє уражену тканину та заповнює порожнину пломбою, відновлюючи форму та функцію зуба.


Коронки

При значному руйнуванні зуба, коли недостатнє пломбування, можуть використовуватися коронки. Коронка - це штучний зуб, який одягається на залишок реального зуба, повністю його покриваючи та захищаючи.


Ендодонтичне лікування

Якщо карієс проникає всередину зуба і торкається його м'якої тканини (пульпи), може знадобитися ендодонтичне лікування або видалення пульпи. Після цього канали заповнюються спеціальним матеріалом і на зуб надягається коронка.
Як відновлюють зуб після лікування?


Після успішного лікування фісурного карієсу важливо відновити зуб, щоб він повернув свою повноцінну функціональність та естетику. Існує кілька методів відновлення зубів:


Вкладки та накладки

Вкладки та накладки є спеціальні конструкції, виготовлені на замовлення в зуботехнічній лабораторії. Вони допомагають відновити пошкоджені або зламані зуби, відновлюючи їх форму та колір.


Коронки

Коронки використовуються для відновлення зубів з великими ушкодженнями або після ендодонтичного лікування. Вони надягають поверх обробленого зуба, захищаючи його і надають йому природного вигляду.


Імплантати

У випадках, коли зуб був видалений, можна використовувати імплантати - штучне коріння, що вставляється в кістку щелепи. На імплантат кріпиться коронка, яка замінює відсутній зуб.


Профілактика фісурного карієсу


Запобігання фісурному карієсу засноване на підтримці гарної гігієни рота та застосуванні кількох запобіжних заходів:


1. Регулярне чищення зубів

Правильне чищення зубів після кожного прийому їжі або принаймні двічі на день - це основа профілактики карієсу. Використовуйте м'яку зубну щітку і зубну пасту, що містить фторид.


2. Застосування зубної нитки

Зубна нитка дозволяє видалити залишки їжі та наліт між зубами та вздовж ясен, де щітка не завжди може дістати.


3. Регулярні візити до стоматолога

Регулярні профілактичні огляди та чищення зубів у стоматолога допоможуть виявити проблеми на ранніх стадіях та запобігти розвитку карієсу.


4. Застосування герметизації

Герметизація – це процедура, при якій на жувальну поверхню зубів наноситься спеціальний пластиковий матеріал, який запобігає проникненню бактерій та утворенню карієсу.


Висновок


Фісурний карієс – це поширене захворювання зубів, яке може призвести до серйозних проблем, якщо не звертатися до нього вчасно. Дотримання правильної гігієни рота, регулярні візити до стоматолога та профілактичні заходи допоможуть запобігти розвитку карієсу та зберегти здоров'я вашої усмішки. Якщо ви помічаєте якісь симптоми, не відкладайте похід до стоматолога, щоб отримати професійну допомогу та лікування.


1 перегляд
bottom of page