top of page

Неправильний прикус: причини, наслідки, способи виправлення

Оновлено: 8 черв. 2023 р.

Необхідністю носити брекети нікого не здивуєш: близько 80% людей народжуються з неправильним прикусом. Зрозуміло, що у більшої частини подібний прикус — це не щось критичне, проте відсоток неймовірно великий. Але чому?


Після переходу людей до землеробства наша щелепа зменшилася. Люди почали термічно обробляти їжу, сире м'ясо рвати зубами більше не було необхідності, тож не була потрібна й така масивна щелепа. Тільки суть у тому, що зуби зменшуватися не захотіли. Звідси й неправильний прикус: зубам просто не вистачало місця в зменшеній щелепі.


У 18 столітті в західній цивілізації набули поширення виделка і ніж, і вони ніяк не поліпшили наш прикус.Поїдаючи, нехай навіть і варене м'ясо, без ножа, різці (передні зуби) виконували роль затискачів. Через це на них чинилося велике навантаження, і це в свою чергу перешкоджало їхньому надмірному прорізуванню. З появою столових приборів роль різців стала меншою, а одна щелепа почала заходити за іншу, бо так легше знімати їжу з виделки та додатково подрібнювати її.До речі, через палички для їжі подібний прикус у Китаї поширився ще раніше — близько 900 років тому.


Основними різновидами неправильного прикусу є:

• Дистальний прикус

• Мезіальний прикус

• Відкритий прикус

• Глибокий прикус

• Перехресний прикус

Дистальний прикус — це найпоширеніше порушення прикусу у європейської людини. Чому так відбувається? Тому що дитина народжується з дистальним прикусом, і насправді, в цьому випадку, дистальний прикус це пристосувальна реакція організму людини. Тобто, коли дитина проходить через родові шляхи матері, дуже важливо унеможливити травму щелеп, і саме тому природа задумала так, що нижня щелепа маленька і розташовується позаду й глибоко щодо верхньої щелепи, це дає змогу безперешкодно проходити через пологові шляхи та унеможливити якусь травму. Але надалі в процесі росту і розвитку людини нижня щелепа стрімко намагається досягти розмірів, що відповідають розміру верхньої щелепи. Тобто постійно росте, розвивається і прагне наздогнати верхню щелепу, але в переважній більшості випадків, на жаль, цього не відбувається. І винна в цьому саме еволюція. Для того, щоб нижня щелепа активно розвивалася, потрібен стимул. І цим стимулом є жування та пережовування їжі.


Наші далекі предки ніколи не мали проблем із дистальним прикусом. Чому? Тому що переважно харчувалися сирим м'ясом. Сире м'ясо потребує дуже активної роботи зубощелепної системи. І дуже добре стимулює розвиток нижньої щелепи. Але зараз ми живемо в цивілізованому світі. Наша їжа кулінарно оброблена і людині для того, щоб її пережувати, вже немає потреби докладати серйозних зусиль. У результаті нижня щелепа не отримує достатнього стимулу і відповідно не може розвиватися ефективно.Саме тому в сучасній стоматології є ортодонтичне лікування, яке за фактом стимулює розвиток нижньої щелепи та нормалізує взаємовідносини між верхніми й нижніми зубами, щоб досягти правильного їхнього змикання, що є важливою умовою гарної роботи щелепно-лицьової системи протягом багатьох років. Найефективнішим інструментом для вирішення проблеми дистального прикусу є брекети. Носіння брекетів у цьому випадку коливається в середньому від півтора до двох із половиною років. Основна мета — верхні зуби змістити трохи назад, а нижні зуби змістити вперед для отримання фізіологічного змикання.Якщо не провести лікування вчасно, можуть настати негативні наслідки:


за дистального прикусу нижні передні зуби перевантажені, тому вони активно стираються, тобто в результаті цього з віком від нижніх зубів можуть залишитися тільки пеньки через неправильне навантаження.

це деформація суглобів. У суглобі виникає компресія. Він може деформуватися і це може призвести до болісних відчуттів або порушень руху нижньої щелепи

при цьому прикусі дуже часто руйнується кісткова тканина в області коренів нижніх передніх зубів. Це може призвести до випадання зубів із віком.

дуже часто в ділянці шийки зубів лопається емаль. Це веде до підвищення чутливості зуба і наявності дефектів у структурі зуба.


Всього цього можна уникнути, скорегувавши дистальний прикус за рахунок брекетів у стоматологічній клініці "Улыбка", де працюють справжні професіонали у своїй галузі, які підберуть лікування під ваш клінічний випадок будь-якої складності.

bottom of page